Site Haritası
FRANSA’DAN AFRİKALI ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMLERİNE ENGEL
FRANSA’DAN AFRİKALI ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMLERİNE ENGEL
Fransa, yıllarca Afrika’yı sömürdü. Onların dillerini, kültürlerini, siyasal sitemlerini yıktı, altüst etti. Fransızcayı zorunlu tutarak sömürgeciliğin en vahşi ve yıkıcı taraflarını uyguladı. Dil üzerinden kendine bağlayarak eğitim ve kültür alanında Fransa’ya mahkuk bir hale getirdi. Şimdi de diyor ki “eğitim için Fransa’ya gelmeyin”.
Nijer, Mali ve Burkina Faso’dan gelecek öğrencileri Fransa kabul etmiyor.
Fransa, Nijer, Mali ve Burkina Faso ile öğrenci hareketliliğini askıya aldı ve bu ülkelerden Fransa'da eğitime başlamak üzere olan yeni öğrencilere gelmeyebileceklerini söyledi. Geçerli vizesi olmayan mevcut burslu öğrenciler de Fransa'ya seyahat edemeyecek.
Fransız hükümeti, üç ülkeden yeni öğrencilere vize verilmesini askıya almasının arkasında güvenlik nedenlerini öne sürdü, ancak karar, Fransa ile Sahel'deki bazı eski kolonileri arasındaki kötüleşen diplomatik ilişkilerin bir sonucu olarak eleştirilere yol açtı. Afrika'daki akademik camia Fransa'nın kararını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini söylüyor. Merkezi Gana'da bulunan Tüm Afrika Öğrenciler Birliği'nin genel sekreteri Peter Kwasi Kodjie, örgütün Fransa'nın askeri darbeleri onaylamadığını ifade etme arzusunu anlasa da, Fransa'nın bu ülkelerdeki öğrencilerin eğitim planlarını sekteye uğratacak kararından dolayı hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Temmuz 2023'te Nijer'de, 2022'de Burkina Faso'da iki, 2020'den bu yana da Mali'de iki darbe oldu. Kıtadaki son darbe Ağustos 2023'te Gabon'da gerçekleşti. Kodjie şunları söyledi: “Bu hareket, süregelen sömürgeci eğilimleri temsil ediyor gibi görünüyor. Fransız nüfuzuna karşı isyan ettiği düşünülen ülkelere karşı bir tavır bu. Aynı zamanda, benzer bir siyasi kriz yaşayan Gabon'un bu tür cezai tedbirlerle karşılaşmadığı düşünülürse, Gabon'un uzaklaştırma kapsamı dışında tutulması ikiyüzlülüktür.” Fransa'yı bu çifte standardı yeniden düşünmeye çağırıyoruz" dedi.
Bugüne kadar Fransa, Sahra Altı Afrika'dan gelen hareketli öğrenciler için dünyanın en iyi varış noktasıdır. Fransa, 2021-22'de Sahra Altı Afrika'dan 92.000 öğrenciye ev sahipliği yaptı ve bu, Fransa'daki uluslararası öğrencilerin %23'ünü temsil ediyordu. Campus France, verilerine göre sadece 2022 yılında Fransa'da üç Sahel ülkesinden 6.600 öğrencinin bulunuyor. Mali'den 2.900, Burkina Faso'dan 2.500 ve Nijer'den 1.200, bu da Sahraaltı Afrika'dan gelen toplam öğrenci sayısının %7'sini temsil ediyor.
Nijer, Mali ve Burkina Faso'dan yeni öğrenciler Ağustos ayında Fransız dışişleri bakanlığından, kalışlarının ve mali desteklerinin (uçak biletleri, hibeler ve ödenekler ve sağlık sigortası) üniversite yılının başlangıcında iptal edildiğini belirten e-postalar aldılar. Le Monde'un haberine göre, "Temmuz ayı sonunda Niamey'de [Nijer'de ordunun yönetimi ele geçirmesi] meydana gelen olaylar" yüzünden.
  
81 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret217361
AFRİKA DERGİSİ

Takvim
AFRİKA STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ
AFRİKA-TÜRKİYE ENSTİTÜSÜ
AFRİKA'DA TASAVVUFİ HAREKETLERİ İNCELEME ENSTİTÜSÜ
Saat