Site Haritası
NAMİBYA: 'SOYKIRIM ANLAŞMASI SUÇUN İNKÂRINI YANSITIYOR'

Ovaherero Geleneksel Otoritesi (OTA) ve Nama Geleneksel Liderler Derneği (NTLA), Namibya ile Almanya arasında yakın zamanda imzalanan 1904-1908 soykırım bildirgesinin, Almanya’nın soykırımın bir suç olduğunu inkâr etmesini yansıttığını söylüyor.

Bu, iki geleneksel makamın Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi'ne iki hükümet arasında yakın zamanda imzalanan ortak bildirgeye müdahale etmesini talep etmesinden sonra geldi.

Anlaşma, Almanya'nın soykırımı kabul edeceğini, federal başkanları Frank Walter Steinmeier'in etkilenen toplulukları ve Namibya'yı bir özür olarak kabul edeceğini ve Namibya'ya uzlaşma ve kalkınma için 18 milyar N$'dan fazla (yaklaşık 1.3 milyar USD) ödeme yapacağını belirtti.

Nama-Herero soykırımı sırasında Alman askerleri tarafından kabaca 65 000 Ovaherero insanı ve 10 000 Nama insanı öldürüldü.

Bunun dışında, hayatta kalanlar toplama kamplarına yerleştirildi, bazıları sonunda açlıktan öldü, diğerleri ise komşu ülkelere veya yurtdışına kaçtı.

Genel sekreterleri Mutjinde Katjiua (OTA) ve Deodat Dirkse (NTLA) tarafından temsil edilen iki geleneksel makam, komiteye yaptıkları talepte, Almanya'nın soykırımı "bugünün bakış açısıyla" tanıdığını açıklamasının, mevcut uzlaşma anlaşmasında herhangi bir tazminat ve yükümlülük tanımadıkları anlamına geldiğini söyledi.

Katjiua ve Dirkse "Bu daha ziyade Namibya'ya soykırımdan etkilenen bölgelerdeki sosyal projeleri mali olarak desteklemek için gönüllü bir yardım eylemi olarak hizmet ediyor. Bu anlamda kabul, sırasıyla Ovaherero ve Nama halkına karşı" soykırım için görevlendirildiği 1904 ve 1905'te soykırımın yapılmasının bir suç olduğunun inkârını yansıtıyor” dediler.

İki yetkili, soykırım konusunda kendilerinin dâhil olmasının gerekli olduğunu, çünkü soykırım konusundaki anlaşma ve görüşmenin iki yerli topluluğun aktif temsili ve katılımı olmadan benimsendiğini belirtiyor.

Ayrıca, soykırım suçunun kurbanlarının soyundan gelenlerin haritasını çıkarmaya ve bulunmasına yönelik herhangi bir girişim veya iki toplumla doğrudan ilişki kurmaya yönelik herhangi bir çaba olmadığını söylüyorlar.

"Anlaşmanın kapsamı, mağdur toplulukları için bir tazminattan ziyade Namibya Cumhuriyeti için bir kalkınma planıdır."

Topluluk çerçeveli bir tazminat anlaşmasının, Namibya hükümeti tarafından önerilenden önemli ölçüde farklı olabileceğini de eklediler.

İki yetkili, Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Merkezi ve Azınlık Hakları Grubu ile birlikte iki yetkili, komiteyi anlaşma bağlamında erken uyarı önlemleri ve acil eylem prosedürü uyarınca hareket etmeye çağırdı.

Anlaşmanın Eylül ayında iki hükümet tarafından onaylanıp imzalanacağı iddia ediliyor.

Ortak deklarasyonun nihai bir çözüm olarak onaylanması planlanıyor.

Belgede, "Komiteyi bu konuyu acilen ele almaya çağırıyoruz."

Alman kökenli tarihçi Jürgen Zimmerer, geçen hafta Almanya'nın uzlaşmayı ve soykırımın kefaretini ciddiye almaları halinde anlaşmayla ilgili son görüşmeleri ertelemeyi düşünmesi gerektiğini söyledi.

Bunun, soykırım özel elçisi Zed Ngavirue ve soykırım müzakerelerinin en büyük eleştirmeni Ovaherero olağanüstü şefi Vekuii Rukoro da dâhil olmak üzere 2 000'den fazla ölümün gerçekleştiğini iddia eden Covid-19 salgınının bir sonucu olduğunu söyledi.

Zimmerer, Almanya uzlaşmayı ciddiye almak istiyorsa aşıları hazırlayarak Namibyalıları pandemiye karşı koruması gerektiğini söyledi.

Aslında bu bile Almanya’nın “soykırım suçunu” kabullenmekten farklı yollarla kaçmasını sağlamaya yönelik çaba olarak görülmelidir.

  
438 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret217361
AFRİKA DERGİSİ

Takvim
AFRİKA STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ
AFRİKA-TÜRKİYE ENSTİTÜSÜ
AFRİKA'DA TASAVVUFİ HAREKETLERİ İNCELEME ENSTİTÜSÜ
Saat