ARAP BİRLİĞİ'NDEN SOMALİ'YE ÇAĞRI!

Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt, şiddetli kuraklığın yaşandığı Somali'ye destek çağrısında bulundu.

 

Arap Birliği'nden Somali'ye çağrı!

 

Arap Birliği, Somali'de yaşanan kuraklık nedeniyle üye ülkelere "acil yardım" çağrısı yaptı.

 

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, yaptığı yazılı açıklamada Arap ülkelerini, aşırı kuraklık nedeniyle açlıktan ölümlerin görüldüğü Afrika Boynuzu ülkelerinden Somali'yle dayanışma içerisinde olmaya çağırdı.

 

Üye ülkeleri gerek Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı yardım kuruluşları gerekse de Arap Birliğiyle koordineli bir şekilde Somali'ye destek olmaya çağıran Genel Sekreter Ebu Gayt, acil yardıma muhtaç 6 milyondan fazla insanın 6 aylık temel ihtiyaçlarını gidermek için 825 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

 

KURALIK NEDENİYLE 110 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

 

Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri, Ulusal Kuraklık Komitesi ile 4 Mart'ta düzenlediği toplantıda, kuraklık sebebiyle son günlerde Bay bölgesinde 110 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

 

Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, ülke genelinde etkili olmaya başlayan kuraklığın yol açtığı insani krizle mücadele için "ulusal felaket" ilan etmişti. Fermacu, Somali'de yaşanabilecek insani trajedinin önüne geçilebilmesi ve kuraklıktan etkilenen ailelere yardım ulaştırılabilmesi için uluslararası kamuoyunun desteğini istemişti.

  
306 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret139747
AFRİKA DERGİSİ

Takvim
AFRİKA STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ
AFRİKA-TÜRKİYE ENSTİTÜSÜ
AFRİKA'DA TASAVVUFİ HAREKETLERİ İNCELEME ENSTİTÜSÜ
Saat