Boko Haram'ın silahlarının yüzde 40'ı Fransız yapımı

ad İletişim Bakanı Bakari: "Boko Haram örgütünden ele geçirilen silahların yüzde 40’ı Fransız yapımı" dedi

Çad İletişim Bakanı Hasan Sylla Ben Bakari, Boko Haram örgütünden ele geçirilen silahların yüzde 40’nın Fransız yapımı olduğunu açıkladı.

Kamerun’a yaptığı resmi ziyaret kapsamında düzenlendiği basın toplantısında Ben Bakari, “Fransa’nın Boko Haram’a silah sağladığını söylemiyorum ama ele geçirilen silahlar Fransız imalatı ve bunu kanıtlayacak fotoğraflarımız var” dedi.

Toplantıda Kamerun İletişim Bakanı İssa Tchiroma da Afrika’nın hiçbir ülkesinde silah üretimi yapılmadığına dikkati çekerek Afrika ülkelerinin Rusya, Fransa ve ABD gibi ülkelerden silah satın aldığını belirtti.

Ben Bakari, Boko Haram ile mücadelede iki ülke arasında iletişimin daha iyi olması için 3 gündür Kamerun’da resmi temaslarda bulunuyor.

Tchiroma ve Ben Bakari, Kamerun ve Çadlıları bilinçlendirmek için ellerinde bulunan ve Boko Haram ile mücadeleyi kapsayan tüm bilgi ve fotoğrafları internette paylaşma kararı aldıklarını açıklamışlardı ancak alınan kararın ne zaman uygulanacağı konusunda ayrıntılı bilgi verilmedi.

Çad, Boko Haram’a karşı mücadeleye destek amacıyla Kamerun'un kuzeyine Nijerya sınırına ocak ayınının ortalarında asker göndermişti.

  
1164 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret139749
AFRİKA DERGİSİ

Takvim
AFRİKA STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ
AFRİKA-TÜRKİYE ENSTİTÜSÜ
AFRİKA'DA TASAVVUFİ HAREKETLERİ İNCELEME ENSTİTÜSÜ
Saat