AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ YANIYOR
Siyah bir gencin polis tarafından öldürülmesini protesto eden grupların eylemleri sekizinci gününde. Polis eylemcilere yine biber gazıyla müdahale etti.
ABD’nin Missouri eyaletindeki Ferguson kentinde, pazartesi gecesi de sokaklar hareketliydi. Gün boyunca ellerinde pankartlarla yürüyen eylemciler, akşam da sokaktan çekilmedi. Polis protestolara karşı yine biber gazı kullandı. Ferguson’un bazı noktalarında ordu birliklerinin yolları tuttuğu görüldü. Uluslararası ajanslar, bölgeden çok sayıda gözaltı fotoğrafı geçti.
Reuters’un haberine göre görgü tanıkları, polisin, barışçıl gösterinin başlamasının ardından müdahalede bulunduğunu ifade etti.
Missouri Valisi, pazartesi günü, Ulusal Muhafız Birliği’nin göreve başlayacağını ve sokağa çıkma yasağı kalktığını açıklamıştı.
Ferguson’daki olaylarla ilgili devamlı bilgilendirildiğini söyleyen ABD Başkanı Barack Obama, ABD’deki ‘ifade özgürlüğünü’ hatırlatarak, polisin, ağır askeri teçhizat kullanımını tekrar gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti. Brown’un öldürülmesi ile ilgili yürütülen soruşturmayı yakından takip etmek için Adalet Bakanı Holder’ın bölgeye gideceğini belirten Obama, soruşturmanın titiz bir şekilde takip edildiğini söyledi.
Olaylar, 9 Ağustos Cumartesi günü, 28 yaşındaki polis memuru Darren Wilson’un 18 yaşındaki Michael Brown’u öldürmesiyle başladı. Polis, altı gün sonra Brown’ın bir markette hırsızlık yaparken güvenlik kamerası tarafından kaydedilmiş görüntülerini yayınladı ve Brown’u öldüren polis memurunun adını açıkladı.
Ancak polisin bu hamlesi gösterilerin şiddetlenmesine yol açtı.
Görüntülerin Brown’un ölümünü meşru gösterme amacıyla yayımlandığını savunan eylemciler, tepkilerini çevredeki dükkânları yağmalayarak gösterdi.
Brown’ın görüntülerinin kaydedildiği market de göstericilerin hedefindeydi. Tepkiler üzerine polis, Brown’u öldüren polis memurunun hırsızlıktan haberi olmadığını açıkladı.
Olağanüstü hâl Eylemleri durduramadı
ABD Başkanı Barack Obama, olayı bağımsız bir şekilde soruşturması için yerel yetkililere talimat vermiş, “Artık barış zamanı” çağrısı yapmıştı. Ayrıca polis, protestocularla bir araya gelerek diyalog kurdu.
Göstericiler de kentteki ırk ayrımcılığına dikkat çekti. 53 kişilik emniyet teşkilatında sadece üç siyah Amerikalının çalıştığına işaret eden protestocular, bölgedeki nüfusun üçte ikisinin siyahlardan oluştuğunu vurguladı.
16 Ağustos Cumartesi günü olağanüstü hâl ilan edilmiş ancak sokağa çıkma yasağı da protestoların önüne geçmekte yeterli olmadı.
  
1410 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret139575
AFRİKA DERGİSİ

Takvim
AFRİKA STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ
AFRİKA-TÜRKİYE ENSTİTÜSÜ
AFRİKA'DA TASAVVUFİ HAREKETLERİ İNCELEME ENSTİTÜSÜ
Saat