EBOLA AFRİKA'YI KASIP KAVURUYOR
Ebola kâbusu yayılıyor
Ebola yüzünden 3 Afrika ülkesinde olağanüstü hal ilan edildi. Suudi Arabistan’da Ebola’dan ilk ölüm gerçekleşti. İspanyol papaz da virüsü kaptı. ABD’nin deneyleri süren bir ilacı ebola kapan iki vatandaşında kullanması tartışmalara neden oldu.
Batı Afrika’da yaklaşık 1000 kişinin ölümüne sebep olan Ebola virüsü yayılmaya devam ediyor. İş gezisi için Sierra Leone’ye giden bir Suudi ülkesine döndükten sonra Ebola virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. Cidde’de bir hastaneye yatırılan adam tüm çabalara rağmen kurtarılamadı.
Ebola virüsünün en yoğun olarak görüldüğü Liberya, Nijerya ve Sierra Leone’de de olağanüstü hal ilan edildi. Liberya’da virüsü kapan İspanyol papaz Miguel Pajares (75) ise tedavi için ülkesine götürüldü.
İlaç tedavisi umudu
Papaz, virüsü bir hastanede Ebola virüsü nedeniyle yatan hastalara yardım ederken kaptı. Papaz tedavi için Avrupa’ya götürülen ilk hasta oldu. Öte yandan Ebola virüsünün tedavisi için ABD’de deneyleri sürdürülen bir ilaç tartışma yarattı. ABD Başkanı Barack Obama ilacın Afrika’ya gönderilmesi için henüz erken olduğunu söyledi. Ancak ZMapp adlı ilaç denemelerin erken aşamalarında olunmasına rağmen Ebola virüsü bulaşan iki ABD’li üzerinde kullanıldı. Gönüllü olarak Afrika’da çalışırken virüsü kapan ABD’liler Kent Bradly ve Nancy Writebol ilacı kullanmasının ardından iyileşme belirtileri gösterdi.
1976 yılında Ebola virüsünü keşfeden üç bilim insanı arasında bulunan Peter Piot, “İlacın daha ulaşılabilir olması lazım. Ebola Batı’da yayılıyor olsaydı doktorlara bu ilacı verirlerdi. Virüs Afrika’nın bir kısmında yayıldı. Neden onlara da aynı imkân verilmiyor” dedi. Nijeryalı yetkililer ise ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ile görüşmeler yürüttüklerini ve ilacı alabileceklerini söyledi. Dünya sağlık Örgütü’ne göre, geçen yıl sonunda başlayan salgında bugüne dek Gine, Liberya, Sierra Leone ve Nijerya’da toplam 932 kişi hayatını kaybetti. En az 1700 kişi de virüsü kaptı.
Virüsü kapanı sokağa atıyorlar
Afrika’da halk Ebola virüsü sebebiyle hayatını kaybeden yakınlarını sokaklara atıyor. Virüsün kendilerine bulaşmasından korkan Afrikalılar ölen akrabalarını sokaklara atarak yetkililerin cesetleri almasını bekliyor. Gine’nin başkenti Konakri’de de sokakta yürürken bir anda yere düşüp bayılan adam Ebola virüsü korkusu sebebiyle saatlerce hastaneye götürülmedi. Gine’de virüs nedeniyle en az 363 kişi öldü
  
1572 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret139747
AFRİKA DERGİSİ

Takvim
AFRİKA STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ
AFRİKA-TÜRKİYE ENSTİTÜSÜ
AFRİKA'DA TASAVVUFİ HAREKETLERİ İNCELEME ENSTİTÜSÜ
Saat