ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ MÜSLÜMANSIZLAŞTIRILIYOR
Müslümanlar ölümle burun buruna
BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Operasyonlar Direktörü John Ging, Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki (OAC) güvenlik sorununun baş edebileceklerinin çok üzerinde olduğunu belirterek, “İnsanları, ya kalıp ölüm tehlikesiyle yaşama ya da yanlarına hiçbir şey alamadan göç etme seçeneğiyle baş başa bırakıyoruz” dedi. 
OAC’de, çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Seleka isyancılarının, dönemin Hristiyan Devlet Başkanı François Bozize’yi devirmesiyle başlayan olaylar ve ardından Hristiyan nüfus tarafından oluşturulan Anti-balaka örgütünün öç almaya yönelik katliamları, ülkedeki Müslümanların kitleler halinde göç etmesine neden oluyor.
OAC’deki incelemelerinin ardından New York’ta basın toplantısı düzenleyen John Ging, Müslüman toplumun büyük korku yaşadığını ve kendi evlerinden kaçmak için BM’den yardım istediklerini söyledi. Ayrılık ve göçlerin soruna çözüm olmadığını ifade eden Ging, ancak yardım kuruluşları olarak bu taleplere kulak vermek ve göç eden insanlara yardım etmek zorunda olduklarını anlattı.
Göç Çözüm Değil
Bazı bölgelerdeki Müslümanların tamamının göç ettiğini dile getiren Ging, Bossangoa’daki bütün Müslümanların büyük oranda kendi başlarına evlerini terk ettiğini anlattı. İnsanların göç etmesine yardım etmenin çözüm olmadığını da vurgulayan Ging, “Bu önlemler uluslararası toplumun başarısızlığı nedeniyle alınıyor. Bu bir çözüm değil, evlerini terk eden insanlar bir noktadan sonra geri dönmek zorunda” yorumunda bulundu.
Ging, insanların korkunun pençesinde olduğunu ve silahlı grupların sorgudan muaf hareket ettiğini de belirterek, “Öncelikle çözmemiz gereken insanların korkunun pençesinden kurtarılması” dedi.
Aralık 2012’de başlayan OAC’deki kriz, büyük çoğunluğu Müslümanlardan oluşan binlerce insanın ölümüne, 650 bininin ülke içinde, 290 bininin de ülke dışına kaçarak yerlerinden olmasına ve yaklaşık 2 milyon 200 bin kişinin insani yardıma muhtaç duruma düşmesine neden oldu.
Geçen ay BM Güvenlik Konseyi’nde, OAC’ye 12 bine yakın asker ve polisten oluşan BM barış gücü gönderilmesi kararı alınmıştı0
  
1208 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret139748
AFRİKA DERGİSİ

Takvim
AFRİKA STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ
AFRİKA-TÜRKİYE ENSTİTÜSÜ
AFRİKA'DA TASAVVUFİ HAREKETLERİ İNCELEME ENSTİTÜSÜ
Saat