CEZAYİR'DE ARAPLAR İLE AMAZİKLER ARASINDAKİ OLAYLAR

Cezayir'in güneyindeki Gardaya kentinde Araplar ile Amazikler arasında aralık ayından bu yana devam eden çatışmaların bölge halkına büyük ekonomik kayıplar verdirdiği bildirildi.

Resmi ve yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Sünni Araplar ile İbadi Amazikler arasında yaşanan çatışmalar yaklaşık 40 milyon dolara mal oldu. 

Gardaya Arap Tüccarlar Birliği temsilcisi Bin Davud Muhtar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gardaya'daki şiddet olayları sırasında Araplara ait birçok dükkanın ateşe verildiğini ve meydana gelen zararın yaklaşık 10 milyon dolar olduğunu söyledi.

İbadi Amazikler Koordinasyon Komitesi Üyesi Hudayr Babaz da söz konusu çatışmalarda İbadilerin zararının en az 25 milyon dolar olduğunu ifade etti.

Gardaya'da adını vermek istemeyen resmi bir yetkili ise söz konusu şiddet olaylarında onlarca evin tahrip edildiğini, sadece konutlara verilen zararın en az 5 milyon doları bulduğunu belirtti.

Gardaya kentinde bir süredir Amazikler ile Araplar arasında "mezhep temelli" olduğu ifade edilen çatışmalar yaşanıyor. Kentte alınan güvenlik önlemlerin ardından dün geceden bu yana sakinliğin hakim olduğu belirtiliyor.

Hariciyye mezhebinin son temsilcileri olarak bilinen İbadiler, daha çok Umman Sultanlığı ve Kuzey Afrika'da varlıklarını sürdürüyor. Cezayir'de son yıllarda Sünni Araplarla İbadi Amazikler arasında "mezhebe dayalı" şiddet olayları yaşanıyor.

 

  
1443 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret135083
AFRİKA DERGİSİ

Takvim
AFRİKA STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ
AFRİKA-TÜRKİYE ENSTİTÜSÜ
AFRİKA'DA TASAVVUFİ HAREKETLERİ İNCELEME ENSTİTÜSÜ
Saat