AFRİKA’DA PALALAR YENİDEN SAHNEDE: ORTA AFRİKA RUANDA OLMASIN!

AFRİKA’DA PALALAR YENİDEN SAHNEDE: ORTA AFRİKA RUANDA OLMASI!

'Bu palayla 30 Müslüman öldürdüm!'

Pala Afrika toplumlarında günlük hayattaki işlerde bağda bahçede kullanılan bir alettir. Afrikalılar birçok işlerini, yollarına çıkan çalı çırpıyı, ağaç budamalarını, hatta hayvan kesimlerini palalarla yapmaktadırlar. Fakat Palalar ülkelerde iç karışıklıklar ve çatışmalar başladığı zaman “en ucuz ve kolay bulunabilen katliam silahı” olarak karşımıza çıkıyor. Ruanda Soykırımı’nda 1 milyon civarında kişi katledilirken en yaygın kullanılan silah palalardı. Bu soykırım sırasında Çin’den getirilen palalar Fransızlar tarafından dağıtılmıştır.  Soykırım sırasında öldürmek için ateşli silahların kullanılması maliyetli olduğu için palalar daha fazla kullanılmıştır. Ülke dışından özel olarak soykırım daha kanlı olsun diye daha fazla pala getirilmiştir.   Hatta insanlar pala ile değil ateşli silahlarla ölebilmek için kurşun paralarını kendileri ödemişlerdir. Milyonlarca insanın katledilmesinde kullanılan palalar Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yine sahnede.

AA tarafından geçilen bir haberde Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'nin Miskine mahallesinde Anti-balakalara bağlı silahlı bir Hıristiyan grubun ifadeleri kan dondurdu.

Silahlı grup, çatışmalarla tahrip ettikleri evlerde ve yerlerde neler yaptıklarını AA muhabirine anlatırken, grup üyelerince Kur'an-ı Kerim'in parçalanması ve Müslümanlara yönelik hakaretleri dikkati çekti.

Grup, mahalledeki İmam İbrahim Camisi'inin duvarlarını kazıdı ve yeniden kullanmak ya da satmak üzere caminin tuğlalarını çıkardı.

Hıristiyan grup ayrıca, güvenlik karmaşası sırasında çaldıkları Müslümanların ya da idarecilerin araç ve kamyonlarını parçaladıklarını anlattı.

Yerel Anti-balaka lideri ve Orta Afrika Silahlı Kuvvetleri'nde 11 yıl görev yapmış Djappa Blaise, ''Biz Anti-balakalar, biz gerçek Orta Afrikalılarız...Selekalar yabancı...Ülkemizi savunmaya karar verdik. Buradayım çünkü Meskine'i korumak için üstlerimden emir aldım'' dedi.

AA muhabirinin Müslümanların evlerine dönüp dönemeyeceklerine ilişkin sorusuna Blaise,''Bilmiyorum'' yanıtını verdi.

Bölgedeki Anti-balaka grubundan Ndizi Kane de, elindeki palayı sallayarak, ''Bu palayla 30'dan fazla Müslüman'ı öldürdüm. En komiği, sanki dillerini anlıyormuşum gibi, kadınların Arapça Allah Allah diye attığı çığlıklardı'' dedi.

Yıkılan cami yakınında Kur'an-ı Kerim'in yırtılmış sayfalarının etrafa saçıldığı dikkati çekti. Caminin duvarlarındaki kurşun izleri burada olan çatışmaları gözler önüne serdi.

Bir Anti-balakalı, palasını alarak caminin tam ortasındaki, silahsızlandırma kampanyasında Fransız askerleri tarafından öldürülen Seleka generali, Nureddin'in erkek kardeşi, Taha'nın mezarını kazıdı.

Kur'an-ı Kerim'in yırtılmış sayfalarıyla oynamaya başlayan grup, Kur'an-ı Kerim'in Müslümanların dili olduğunu söyledi.

Gruptan biri Kur'an-ı Kerim'i göstererek ''Bu Tanrı'nın İncili değil. Bu Müslümanlar için ve onlar öldürüldü'' dedi.

Başka bir grup üyesi ise Kur'an-ı Kerim'i kastederek, ''Bu ne? (Hz.) Muhammed için mi? (Hz.) Muhammed'i kabul etmiyoruz bile'' ifadesini kullandı.

Hıristiyan halkın bir bölümü Anti-balakalara iyi gözle bakıyor. Bazı aileler, Müslümanların oluşturduğu Seleka grubu tarafından öldürüldüklerini söyledikleri yakınlarını evlerinin avlusuna gömüyor.

Meskine'den kaçan Müslümanların çoğu, Bangui havaalanına ya da başkentteki merkez camisi çevresine sığındı. Diğerleri, komşu ülkelere kaçtı.

 

  
1412 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret139603
AFRİKA DERGİSİ

Takvim
AFRİKA STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ
AFRİKA-TÜRKİYE ENSTİTÜSÜ
AFRİKA'DA TASAVVUFİ HAREKETLERİ İNCELEME ENSTİTÜSÜ
Saat