BOTSVANA-TÜRKİYE KEK PROTOKOLÜ İMZALANDI

Türkiye-Bostvana Ekonomik İşbirliği Protokolü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle ilişkilere büyük önem verdiğini belirterek, bu çerçevede Botsvana ile de ticaret hacminin yükseleceğine inandığını söyledi.

Türkiye ile Botsvana arasında, "1. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı Protokolü" imzalandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nda düzenlenen törende protokole, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Bostvana Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Phandu Skelemani imza attı.

Törende konuşan Çelik, konuk bakan ve beraberindeki heyetin Türkiye ziyaretinden duyduğu mutluluğu belirtti.

Bostvana'nın 1966'da bağımsızlığını kazanan dost bir ülke olduğunu ifade eden Çelik, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzeyli bir şekilde sürdüğünü söyledi. Bostvana'dan 2009 ve 2010 yıllarında Türkiye'ye yapılan ziyaretlerin ardından ilişkilerin ivme kazandığını vurgulayan Çelik, ilişkilerin zamanla gelişeceğine olan inancını dile getirdi.

Bostvana'nın köklü demokrasi geleneğine sahip bir ülke olarak tanındığına işaret eden Çelik, "Türkiye'de 2002-2003'ten beri iktidardayız ve 2003'te Afrika stratejisi çerçevesinde ciddi bir proje hazırladık. 'Afrika açılımı' diyebileceğimiz bir çerçevede Afrika ile ilişkilerimizi yoğunlaştırmış bulunuyoruz. 1. Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi'ni 2008'de gerçekleştirdik. Bu 10 yıllık çalışmaların neticesinde ticaret hacmimiz 5,4 milyar dolardan 2011 sonu itibariyle 19 milyar dolara çıktı. Hedefimiz, 2012 sonu itibarıyla ticaret hacmini 25 milyar dolara çıkarmaktır" diye konuştu.

-"Ekonomik ilişkiler istenen düzeyde değil"-

Türkiye-Bostvana arasındaki ekonomik ilişkilerin henüz istenilen düzeyde olmadığına dikkati çeken Çelik, 1 milyon dolar düzeyindeki ticaret hacminin karma ekonomik protokol sayesinde yükseleceğine inandığını vurguladı. Çelik, yatırım, tarım, sanayi, enerji, turizm ve inşaat alanlarında her iki ülkenin kaynakları dikkate alınarak yapılacak çalışmaların ticaret hacmini yükselteceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile de görüşen Skelemani başkanlığındaki heyetin temaslarının Türkiye'nin Bostvana'ya verdiği önemi gösterdiğini ifade eden Çelik, Türkiye'nin insan odaklı ve ilkeli bir dış politika izlediğine dikkati çekti.

Türkiye'de yabancı öğrencilere verilen burslar kapsamında ilk kez bu yıl Bostvanalı bir öğrenciye burs verildiğini vurgulayan Çelik, bu rakamın da artacağını vurguladı.

Türkiye'nin TİKA aracılığıyla Afrika'da önemli projelere imza attığını belirten Çelik, "İnsanlık adına üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz" dedi.

-"Temel sağlam olmasa çalkalanıyor olurdunuz"-

Bostvana Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Phandu Skelemani de Türkiye ekonomisinin güçlü bir şekilde ilerlediğini belirtti.

Ziyaretlerinin zamanlamasının çok doğru olduğunu düşündüklerini, temasları sırasında Türkiye ile ilgili önemli noktaları gözleme fırsatı bulduklarını ifade eden Skelemani, Türkiye'nin istikrarsız bir bölgede, huzursuzluk yaşanan komşularla çevrili bir ülke olmasına rağmen ekonomisini koruduğunu ve ilerletebildiğini vurguladı.

Bunun nedenini temellerin sağlam olmasına bağlayan Skelemani, "Yoksa siz de çalkalanıyor olurdunuz diğer ülkeler gibi. Türkiye'ye daha önce geldiğimde Suriye ve Avrupa bölgesiyle ilgili sorunlar yoktu, işler yolundaydı. Siz o zaman 'her şey yolunda, bir şey yapmayalım' dememişsiniz. Şu an doğru bir şekilde ilerlemeniz, o zamandan bu yana doğru adımları atmanızdan kaynaklanıyor. Aynı zamanda bölgede Yunanistan'ın durumu malum. İki ülkeyi karşılaştırdığınızda, birinde istikrarsızlığı diğerinde istikrarı görüyorsunuz" diye konuştu.

Skelemani, topraklarına sığınan Suriye vatandaşlarının güvenliği için Türkiye'nin çok fazla para ve çaba harcadığını gördüklerini, durumun Türkiye'nin kontrolü altında olduğuna şahit olduklarını belirtti.

"Ekonomisi canlı, güçlü, siyasi açıdan olgunluğa erişmiş bir ülkeyle protokol imzalıyoruz, daha ne isteyelim ki" diyen Skelemani, protokolle iki ülke arasındaki ticaretin mevcut durumunun ve atılacak adımların belirlendiğini söyledi. Skelemani, "Şunu biliyoruz ki Türkiye'de samimi dostlarımız var" dedi.

Konuk bakan Skelemani ise Çelik'i kıskandığını, bakanlık binasını görünce kendilerinin de böyle bir binaya sahip olmak istediklerini belirterek, Bakan Çelik'ten bakanlık binasını istedi. Bu ziyaret sayesinde Türkiye ile ilgili iki önemli noktayı gözlemlediklerini vurgulayan Skelemani, bölgenin istikrarsız olmasına rağmen Türkiye'nin ekonomisinin iyi durumuna ve dış politikasının ne kadar başarılı olduğuna dikkat çekti. Önceki ziyaretlerinde Türkiye'nin Suriye ve Avrupa ile ilişkilerinin daha iyi olduğuna değinen konuk bakan, her şeye rağmen Türkiye'nin durumuna bakıldığında aldığı kararların ne kadar doğru olduğunu gördüklerini ifade etti. Yine Türkiye'nin ekonomisini öven Skelemani, Türkiye'nin komşu ülkelerinin durumunu örnek göstererek, Türkiye'nin farkını anlattı.

Suriye'den Türkiye'ye gelen mültecilere de değinen bakan, Türkiye'nin temeli sağlam ekonomiye sahip olmasından dolayı bunları kaldırabildiğini dile getirdi. Türkiye'nin ilkeli bir dış politikaya sahip olduğunu anlatan Skelemani, Bakan Çelik'in ifade ettiği Afrika stratejisinden paylarını düşeni istediklerini söyledi. Skelemani, Türkiye ile imzaladıkları bu protokolden duyduğu memnuniyeti dile aktardı.

Bakan Çelik, konuk bakanın bu sözleri üzerine Türkiye'nin büyük bir halk desteğine sahip güçlü bir iktidara sahip olduğunu, protokolü doğru ve büyük bir ülke ile imzaladıklarını ifade etti. Konuşmaların ardından protokol imzalandı, Bakan Çelik, konuk bakana çini hediye etti.

 

  
1654 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret139747
AFRİKA DERGİSİ

Takvim
AFRİKA STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ
AFRİKA-TÜRKİYE ENSTİTÜSÜ
AFRİKA'DA TASAVVUFİ HAREKETLERİ İNCELEME ENSTİTÜSÜ
Saat