ETİYOPYA BAŞBAKANI ZENAVİ İÇİN CENAZE TÖRENİ DÜZENLENDİ

 

Etiyopya Başbakanı Zenavi İçin Cenaze Töreni Düzenlendi

Binlerce Etiyopyalı ülkeyi 1991'den beri yöneten liderleri Meles Zenawi'yi son yolculuğuna uğurlamak için başkent Addis Ababa'nın Meskel meydanına toplandı. 20 Ağustos'ta Brüksel'deki hastanede enfeksiyondan ölen Zenawi'nin bayrağa sarılı tabutunun saraydan meydana getirilmesi ile dini tören başladı. 

Meles'in naaşı resmi konutu Büyük Millet Sarayı'ndan Meskel Meydanı'na üzüntülü kalabalığın eşliğinde yaklaşık 1,5 saatte taşındı. Afrika ülkesinden çok sayıda devlet başkanı ve birçok ülkenin temsilcisinin katıldığı devlet töreninde Etiyopya bayrağına sarılı Zenavi'nin tabutu meydanda katafalka koyuldu. Törene, Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma, Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan, Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir, Cibuti Devlet Başkanı İsmail Ömer Gülle, Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame, Tanzanya Devlet Başkanı Jakaşa Kikvete, Uganda Devlet Başkanı Yoveri Museveni, Somali Devlet Başkanı Şerif Şeyh Ahmed katıldı.

Cenaze buradan 1975'de ölen Etiyopya'nın son imparatoru Haile Selassie'nin mezarının bulunduğu Ortodoks katedraline götürüldü. Meles Zenawi, cenazesi törenin ardından şehrin Kutsal Üçlü Katetrali'nde toprağa verildi.

Zenavi'nin haftalar süren hastalığının ardından 57 yaşında Belçika'da yaşamını yitirdiği bildirilmiş, hastaneye Temmuzda kaldırılan Etiyopya Başbakanı'nın hastalığının ne olduğu açıklanmamıştı.

Devlet töreninde ilk sözü alan Meles'in halefi geçici başbakan Hailemariam Desalegn, Meles'in yolundan gitmeye devam etme sözü verdi. Desalegn, Meles'in tüm girişimlerinin geliştirileceğini ve ülkeyi değiştirme planlarının süreceğini belirtti.

"Başbakanın vizyonunun, iktidardaki koalisyon üyelerinin de vizyonu olduğunu" belirten Desalegn, bunun Etiyopya halkının etkin katılımıyla hayata geçeceğini vurguladı.

Cenaze töreninde konuşan Güney Afrika lideri Jacop Zuma, "Zenawi, fikirlerinde hep sosyal adalet ihtiyacını dile getirmiştir. Afrikalılık fikrini yayan Zenawi ile hep gurur duyduk." dedi. Afrika Birliği'nin dönem başkanı Benin lideri Boni Yayi de, "Zenawi'nin enerjisi, özgür ve müreffeh bir Afrika için mücadelesi son on yıldır birliğimizin en sağlam dayanak noktası oldu." şeklinde duygularını dile getirdi. Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin hakkında yakalama kararı çıkardığı Sudan lideri Ömer el Beşir'in de cenazede hazır olması dikkatlerden kaçmadı.

Etiyopya'yı 21 yıldır yöneten Zenawi, eski bir Marksist isyancı idi. 1970-80 yılları arasında komünist askeri rejime karşı silahlı mücadele veren Tigray Halkı Kurtuluş Cephesi'nde (TPLF) ismini duyuran Zenawi, 1991'de diktatör Mengistu Hailemariam'ın sosyalist hükümetini deviren isyancı hareketinin lideri olarak geçici hükümette devlet başkanı, 1995'te ise başbakan oldu. TPLF'nin kadın üyesi Azep Mefsin ile evlenen Zenawi 3 çocuk babası idi.

Meles Zenawi, Sudan-Güney Sudan çatışmasına arabuluculuk etmiş ve Afrika Birliği'nden lider pozisyon almıştı.

Zenavi, ekonomide büyük gelişme sağlamıştı fakat insan hakları ihlalleri ve baskıcı yönetimi nedeniyle Zenavi eleştirilere maruz kalmıştı.

Etiyopya’nın nüfusunun yüzde 65’i Müslümandır. Fakat yönetim Hıristiyan azınlığın elindedir. Ülkedeki Müslümanlar üzerindeki baskılar gün geçtikçe artıyordu. Özellikle son bir yıldır yüzlerce Müslüman ve onlarca da Müslümanların ileri gelenlerinden kişi tutuklanmıştı. Müslümanları fişletmiş, Müslüman çocukları üniversitelerde okuyamasınlar diye sınav sistemini optik okuma sistemine geçirmemiştir.

Ülkede 80 yılı aşkın süre sonra ilk defa Zenavi için devlet cenaze töreni düzenlendi. Etiyopya'da Zenawi'den önce sadece 1930'da Empress Zauditu devlet töreni ile gömülmüştü.

Cenazeden sonra başbakanlık koltuğuna oturacak olan Zenawi'nin 47 yaşındaki yardımcısı Hailemariam Desalegn ülkeyi 2015 yılına kadar yönetecek.

 

  
1716 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret139603
AFRİKA DERGİSİ

Takvim
AFRİKA STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ
AFRİKA-TÜRKİYE ENSTİTÜSÜ
AFRİKA'DA TASAVVUFİ HAREKETLERİ İNCELEME ENSTİTÜSÜ
Saat